Zetor je nejprodávanější značka traktorů

Zetor je nejprodávanější značka traktorů

Zetor je česká společnost zabývající se výrobou zemědělských traktorů, přičemž samotná historie značky je poměrně bohatá. V současné době má společnost ve svém portfoliu osm modelových řad s rozmanitým výkonem. V následujících řádcích vás seznámíme s příběhem traktorů Zetor.

První traktory

Zetor vyrábí traktory od roku 1946. Prvním modelem byl dvouválcový čtyřtaktní diesel zvaný Zetor Z-25 s nezávislými brzdami a uzávěrkou diferenciálu, která se v té době u traktorů vyskytovala jen zřídkakdy. Náhradní díly Zetor se stále prodávají.

V období od roku 1946 do roku 1961 společnost Zetor provedla úpravy modelu 25 a současně představila cenově dostupnější Zetor 15 s jednoválcovým vznětovým motorem o výkonu 15 koní. Zetor měl ve své nabídce kromě jiného také Zetor 25A (modernější verze modelu 25) a Zetor 25K (pro zemědělce pracujících na rovinatých pozemcích).

Zetor Super 35

Psal se rok 1955 a právě v tomto roce spatřil světlo světa čtyřválcový traktor o výkonu 42 koní. Jednalo se o Zetor Super 35. O pět let později přišel na trh Zetor Super 55 s padesáti koňmi. Standardní výbavou těchto traktorů byly odpružená přední náprava, uzávěrka diferenciálu, vzduchový kompresor a kabina řidiče s topením. V portfoliu nechyběl ani pásový traktor Super P.

Unifikovaná řada UŘ I

V roce 1958 přišel Zetor s první unifikovanou řadou, což znamenalo, že jednotlivé traktory používaly společné komponenty, ovšem nakonec se lišily velikostí, výkonem a funkcemi. Bylo vyrobeno více než milion traktorů Zetor UŘ I.

Unifikovaná řada UŘ II

V polovině šedesátých let rychle rostla poptávka po ještě těžších traktorech. Zetory UŘ II byly známější pod názvem Zetor Crystal. Jednalo se o vůbec první řadu traktorů, která byla vyrobena s plochou kabinou s integrovaným systémem ochrany proti převrácení.

Unifikovaná řada UŘ III

V roce 1991 zařadila značka Zetor do svého výrobního programu další modernizovanou řadu pod označením UŘ III.

Bohužel, ani traktory nejsou nesmrtelné, a proto se neobejdete bez náhradních dílů, jako je čerpadlo Zetor 25 a podobně.

Top