Výběr autobaterie není radno podcenit. Na co si dát pozor?

Výběr autobaterie není radno podcenit. Na co si dát pozor?

V případě, že vám ve vašem vozidle dosluhuje autobaterie, nejspíše nezbude nic jiného, než si jít pořídit novou. Dnes už ji naštěstí můžete poměrně snadno koupit ve vybraných internetových obchodech, kde je navíc často hodně rozmanitý výběr.

Ten však paradoxně může mnoha řidičům přitížit, neboť ztrácejí orientaci v tom, jaký konkrétní model si zvolit.

Rozměry autobaterie

Nová autobaterie musí v první řadě pasovat pro daný typ vozidla. Zejména jde o rozměry, byť zde by neměl být nijak zásadní problém. Většina autobaterií má univerzální rozměry pro moderní vozidla.

Odchylky se mohou najít jen tehdy, používáte-li automobil, který byl vyrobený mimo evropský kontinent. Pak je nutné si nejprve změřit rozměry dosud používané autobaterie a dané parametry kontrolovat při nákupu nové.

Kapacita zařízení

Výrobce a prodejce má udávat u každé autobaterie co nejvíce základních údajů. Kromě velikosti si všímejte napětí a kapacity. Pro běžná osobní motorová vozidla se používá autobaterie 12V, s tímto by neměl nastat žádný problém. Zásadní je ale kapacita, která se u jednotlivých výrobků může poměrně výrazně lišit.

Je rovněž třeba si ohlídat typ vozidla, respektive pohon, který je v něm použitý. Platí totiž kupříkladu fakt, že pro dieselová vozidla jsou vhodnější autobaterie s vyšší kapacitou, a to minimálně 70 Ah, benzínová auta si pak vystačí s autobaterií o nižší kapacitě, zpravidla kolem 60 Ah.

Polarita

V neposlední řadě si při nákupu ověřte, zda sedí polarita, respektive zda je pro vaše vozidlo vhodná autobaterie s pravou či levou polaritou.

Zvolíte-li totiž opačné řešení, baterii do auta jednoduše nezapojíte. Pravá polarita se označuje jako 0, levá pak 1, což jsou údaje, které jsou u každého produktu rovněž uvedené.

Nezapomeňte investovat ještě do vhodné nabíječky autobaterií. Liší se především intenzitou nabíjení, ale také třeba délkou spojovacích kabelů apod.

Top