Toroidní transformátor: použití, výhody a nevýhody

Toroidní transformátor: použití, výhody a nevýhody

Toroidní transformátor je specifickým typem elektrického transformátoru, který je určen pro různé druhy aplikací s nízkým výkonem kVA (kilo-volt-ampér). Tato zařízení mají poměrně vyšší cenu avšak i mnohem vyšší účinnost. Na co takový transformátor využít, jaké jsou jeho výhody, a má i nějaké nevýhody? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Co je to toroidní transformátor?

Transformátory slouží k přenosu elektrické energie z dvou nebo více obvodů do více nebo jednoho obvodu, a to aniž by při tomto procesu byly využity pohyblivé části. Přenos elektrické energie probíhá na základě společného magnetického pole. To indukuje změny toku elektrického proudu z prvního do druhého obvodu.

Hlavní vlastností transformátorů je jejich schopnost přenosu energie na velké vzdálenosti, ale také jejich funkce změny napětí a proudu v jednosměrném obvodu. Dalším možným využitím transformátorů je konverze střídavého proudu na stejnosměrný proud nebo naopak, tedy konverze stejnosměrného proudu na proud střídavý. Transformátory (obecně) najdeme v celé řadě různé elektroniky, například v zesilovačích, ale i takových zařízeních, jako jsou adaptéry na notebooky či LED světelné řetězy.

Výhody toroidních transformátorů

Toroidní transformátor, který najdete i pod názvem „toroid“, má v porovnání s klasickými transformátory mnohé výhody. Mezi plusy těchto elektronických zařazeni patří zejména extrémně vysoká účinnost, nízká hlučnost a téměř žádná (respektive, velmi malá) nadměrná úniková indukčnost. Dalším plusem je jejich nízká váha, která absolutně neovlivňuje výkon, a to z důvodu, že toroidy využívají celé své jádro. Toroidní transformátor může mít až o polovinu nižší váhu, přičemž jeho účinnost dosáhne více než 90%.

Co stojí za vysokou cenou toroidního transformátoru?

Cena toroidního transformátoru se pohybuje od přibližně dvaceti eur do přibližně sto eur a více. Každý, kdo se v této oblasti orientuje alespoň z části, ví, že jde o skutečně dražší součástky, které si člověk koupí skutečně tehdy, když hledá kvalitu s velkým „K“. Co tedy stojí za jejich nepoměrně vyšší cenou?

V první řadě jejich výkon a také materiál, který je použit na jejich výrobu. Jde konkrétně o vinutí z měděného drátu, které jsou ovinuty kolem jádra ve tvaru koblihy. To je zas vyrobeno z různých materiálů, popřípadě z jejich směsí. Nejčastěji se pro tento účel využívají materiály jako ferit, železo nebo křemíková ocel.

Na druhé straně je nutno podotknout, že nové a pokrokové technologie v posledním období výrazně snížily náklady na výrobu těchto typů transformátorů. Proto je dnes můžete pořídit i za podstatně nižší ceny, což umožňuje jejich využití například i pro kutily, kteří si potrpí na kvalitní provedení své práce.

Top