Řešíte povinné ručení? Využijte srovnávače

Řešíte povinné ručení? Využijte srovnávače

Ze zákona je každý majitel vozidla, které disponuje SPZ, technickým průkazem, nebo je používáno na veřejné komunikaci, povinen uzavřít smlouvu o pojištění odpovědnosti za škody pro případ způsobení nehody. S jakou pojišťovnou si sjednáte povinné ručení, je zcela na vás.

Zjistili jste, že na vás jinde čekají lepší podmínky?

Jestliže si nejste jisti tím, zda vaše stávající pojišťovna poskytuje ty nejlepší podmínky pro pojištění, není nic jednoduššího, než ji porovnat s jinými prostřednictvím srovnání povinného ručení. V mžiku budete mít jasno. Zjistíte, kolik by vás stálo roční pojistné jinde. Jak je to s maximálními limity pojistného plnění, s bonusy, asistenčními službami i možným připojištěním. Vyberete si tak snadno nejvýhodnější, nejlevnější pojištění auta. Pak už stačí jen vypovědět smlouvu se stávající pojišťovnou. Srovnání povinného ručení může být prvním krokem na cestě k optimalizaci vašich nákladů za auto.

Ve smlouvě najdete ujednání o pojistném období

To, že si máte pečlivě přečíst každý dokument, který hodláte podepsat, víte. Pokud tak uděláte, zjistíte, že máte dva měsíce od podpisu nárok na odstoupení od smlouvy. Dál budete obeznámeni s tím, že si povinné ručení sjednáváte na určité pojistné období, tedy na dobu, po níž budete mít vůz pojištěný. Pojistné období se nejčastěji sjednává na jeden rok s tím, že po jeho ukončení máte možnost jej ukončit. Ale pozor! Smlouva se neruší automaticky, nýbrž jen na váš popud a s dostatečným předstihem.

Ne vždy musíte čekat na výročí smlouvy

Samozřejmě mohou nastat situace, kdy je holý nesmysl čekat na konec pojistného období. V případě prodeje, krádeže nebo likvidace pojištění vozidel ztrácí na významu. Proto se ukončuje v okamžiku oznámení této skutečnosti pojišťovně. Podobné je to v případě, kdy nastane pojistná událost. Po dobu tří měsíců máte možnost vypovědět smlouvu, jestliže třeba nejste spokojeni s průběhem řešení nehody. Přišel vám dopis, z něhož se dozvídáte, že došlo k zvýšení pojistného? I v takovém případě můžete vypovědět smlouvu v průběhu pojistného období.

Hlídejte si výši povinného ručení

Povinné ručení se rok od roku zvyšuje. Nejinak je tomu i letos. Třináct institucí poskytujících pojištění vozidel určuje výslednou částku za roční pojistné podle určitých kritérií, mimo jiné dle místa bydliště. To asi jen tak nezměníte. Ale pojišťovnu, která vám nabídne výhodnější podmínky, ano. K získání toho nejlevnějšího povinného ručení tak stačí jen chvíli hledat a porovnávat.

Top