Kupujeme nové auto, aneb úvěr či leasing?

Kupujeme nové auto, aneb úvěr či leasing?

Asi každý člověk sní o dokonalém životě bez jakýchkoli dluhů. Málokomu se však podaří ušetřit dostatek peněz na to, aby si mohl pořídit vše, co potřebuje. Obzvlášť když dojde na dražší věci jako například auta. V takové situaci je úvěr více než vhodnou volbou, jelikož vám vůz ušetří spoustu času i energie při cestě do práce či na nákupy a navíc se dá při správné údržbě za pár let prodat za poměrně slušnou cenu. Je však potřeba položit si jednu zásadní otázku – budete ho financovat úvěrem či leasingem?

Leasing – pronájem až do poslední splátky

Ať už se obrátíte na jakéhokoliv prodejce automobilů, s největší pravděpodobností vám nabídne financování pomocí leasingu. V Česku je tato varianta velice oblíbená. Nevyžaduje totiž žádné velké prověřování vaší bankovní historie, a tak si ji mohou dovolit i lidé s nižšími příjmy. Díky tomu je také vyřízena podstatně rychleji než kterákoli bankovní či nebankovní půjčka, což určitě spadá mezi hlavní výhody, zejména pokud na nákup vozu spěcháte.

Vše má pochopitelně svá “ale” a leasing rozhodně není žádnou výjimkou. Koupené auto totiž ve skutečnosti nevlastníte vy, ale leasingová společnost, a to až do úhrady poslední splátky. Vy budete pouze nájemníkem daného vozu, což v praxi znamená, že velký technický průkaz bude uložen u leasingové společnosti a samotné auto budete moci řídit pouze vy nebo vaši nejbližší rodinní příslušníci. A pokud leasingová společnost zkrachuje předtím, než auto stihnete splatit, tak vám bude zabaveno, čímž zmizí váš dluh a s ním i vše, co jste doposud zaplatili.

Při podpisu smlouvy také budete muset zaplatit takzvanou akontaci, která obvykle činí zhruba 30 % z pořizovací ceny vozu. Pokud na její úhradu nemáte, můžete zvážit využití služeb jako je první půjčka zdarma, s jejíž pomocí ji uhradíte, nebo leasingu bez akontace. V druhém případě se však většinou jedná o operativní leasing, tedy pronájem vozu bez jakékoliv vidiny jeho vlastnictví, což se bohužel příliš nevyplatí. Mimo to si pochopitelně budete muset sjednat také havarijní pojištění. Nicméně v případě nehody či krádeže nepřipadne pojistné plnění vám, ale leasingové společnosti.

Auto na úvěr – vlastníkem od prvního dne

Jestliže chcete mít zcela pod kontrolou, komu vaše auto svěříte a jak s ním budete nakládat, tak je pro vás jasnou volbou půjčka. Obvykle k ní dostanete výhodnější podmínky než v případě leasingu, zejména pokud ji získáte v bance. Na druhou stranu se však nevyhnete prokazování svých měsíčních příjmů, což může být i výhoda, protože pokud vás banka vyhodnotí jako vhodného žadatele, tak vás jen utvrdí v tom, že jste skutečně schopni úvěr splácet.

Nevýhodou koupě vozu na úvěr může být to, že si budete muset obstarat ručitele. To ale nemusí znamenat takové riziko. S úvěrem si totiž otevíráte možnost vůz kdykoliv prodat, a tak celý úvěr splatit. Tím pádem toho můžete využít, když se na vás nahrnou další dluhy, a tak se vyhnete tomu, že byste ohrozili ručitele nebo ztrátu věci, kterou ručíte. Ať už však budete vůz financovat jakkoliv, v žádném případě si nekupujte auto, které je na vaše poměry zbytečně drahé – zvednete si tak poplatky a značně prodloužíte dobu splácení.

Top