Jak získat veteránské RZ?

Jak získat veteránské RZ?

Po třiceti letech ode dne výroby je podle předpisů možné automobil přihlásit na veteránské RZ. Pokud tedy doma hýčkáte takový historický kousek, nebo jste našli krásného veterána na prodej, tak možná zrovna přemýšlíte, jak veteránské značky získat a co se k nim váže. Změn totiž nastane s veteránskými RZ více. Tohle téma je pro některé zcela neznámé, takže si ho dnes rozebereme.

S veteránskými značkami ušetříte

Věřte tomu, nebo ne, ale v některých ohledech po získání veteránských značek ušetříte. Každý provozovaný automobil musí mít povinně zaplacenou ekologickou daň, která může být u starých aut až 10 000Kč. Veteránů se ale tento poplatek vůbec netýká a ekologickou daň tedy při prvním přihlášení platit nemusí. Povinné ručení se samozřejmě platit musí, ale potěší vás snížené sazby. Tyto výdaje vám veteránské RZ sníží, ale jinde si zase připlatíte.

Musíte úspěšně projít testacemi

Abyste si na automobil mohli dát značky s alfanumerickém znakem “V”, tak musíte prvně úspěšně projít dvoustupňovou testací. Vše začne testací klubovou, kde je pozornost kladena hlavně na historickou původnost. Cena se liší podle klubu, ale zaplatíte maximálně 2 000 Kč. Poté vás čeká krajská testace, při níž se soustředí na technickou způsobilost. Cena nepřekročí 800 Kč a při úspěšném zvládnutí už stačí najít registrační místo.

Veteránské značky už jsou na dosah

Každý kraj má určeno jedno registrační místo, na které se musíte vydat. Před zažádáním o registraci si sjednejte povinné ručení, jelikož nepojištěné vozidlo přihlásit nemůžete. Najděte si výhodně pojištění pro veterány a nezapomeňte ani na žádost o registraci, žádost o testování historického vozu, zelenou kartu a fotografie vozu, kterého se to týká. Pokud vše zdárně proběhne, tak získáte průkaz historického vozidla, tabulky registračních značek a osvědčení o registraci. Značky se vydávají v několika různých velikostech, tudíž se nemusíte bát, že vám na auto nesednou.

Top