Glycerol - starejte se o svoje auto jako profík

Glycerol – starejte se o svoje auto jako profík

Aby vám auto dobře sloužilo, musíte se o ně dobře starat. A je úplně jedno, jestli jde o auto nové nebo už ojeté. Nejen pravidelný servis ale i údržba namáhaných a vzhledových částí jsou důležité. Jak vám s tím může pomoci třeba takový glycerol? Pojďme to zjistit.

Glycerin jako šikovný pomocník

Při péči o automobil nebo i jiný motorový prostředek přepravy má nezastupitelné místo glycerol. Můžeme se setkat i s názvem glycerin. Jedná se v podstatě o hustou kapalinu, které nevydává žádný pach a nemá žádnou barvu, má jen nasládlou chuť. Glycerol v chladu tuhne, při běžných teplotách však zůstává tekutý.

K čemu lze využít? K impregnaci

Glycerol má množství vlastností, které ho předurčují k mnoha využitím. Především se osvědčí jako vynikající impregnace jakýchkoli gumových povrchů. Vzhledem k bezbarvé struktuře se hodí pro impregnaci i barevných nebo čistě bílých povrchů. Nezanechává žádné skvrny. Je snadno aplikovatelný například běžnou houbičkou nebo měkkým hadříkem. Na povrchu se poté rozleští do požadované podoby.

Pryžovým povrchům prodlužuje životnost tím, že zvyšuje jejich pružnost, soudržnost a obnovuje jejich vzhled. Gumové předměty ošetříte všechny bez výjimky, od pneumatiky pro jakýkoliv typ silničních vozidel nebo i jízdních kol či koloběžek, až po těsnění, hadice, stěrače, plastové povrchy interiéru vozu a podobně.

Renovace

Využití nalezne glycerol také při obnově zašlého povrchu různých pochromovaných částí vozu, jako jsou lišty, světlomety, nárazníky, kliky atd. Výborně leští povrch a odstraňuje nevzhledné fleky. Zároveň povrch chrání před působením vody. Dokonce se jako odpuzovač vody používá při výrobě bezvodého ethanolu, detergentů a jiných mazacích prostředků a lepidel.

Součást směsí

Glycerol lze libovolně mísit s vodou a také jednoduchými alkoholy. Má podobné složení jako vosk. V běžných rozpouštědlech je ale nerozpustitelný. V kombinaci s etylenglykolem se s ním můžete potkat v nemrznoucích směsích. Glycerol je rovněž součástí přípravku s názvem Solvina pro ošetření pokožky např. v průmyslu.

Proti zamrzání dveří

Glycerol v zimně tuhne podobně jako sádlo, i když nevytváří takový mastný film. Nikdy ovšem nezamrzá. Z toho důvodu se také využívá k tomu, aby nedocházelo k přimrzání dveří. Gumové těsnění, které je po celém obvodu dveří, stačí potřít glycerinem bez další péče. Těsnění po zavření dveří tak nebude přimrzat a dveře půjdou lehce otevřít i v minusových teplotách.

Glycerol lze využít i na jiné přístroje nebo i domácí spotřebiče jako jsou ledničky, pračky či myčky. Je to šetrný prostředek k zajištění všestranné péče v celé domácnosti.

Top