Co byste měli vědět, když chcete rušit povinné ručení?

Co byste měli vědět, když chcete rušit povinné ručení?

Může nastat spousta situací, kdy se zkrátka rozhodnete zrušit povinné ručení a změnit pojišťovnu.  Kdy můžete povinné ručení zrušit a jak postupovat?

Proč rušit povinné ručení?

Jedním z obvyklých důvodů je prodej vozidla, popř. jeho likvidace. Je vcelku logické, že pokud již nebudete vlastníkem vozidla nebo auto prakticky přestane existovat, nepotřebujete ani žádné pojištění vozidla.

Dalším častým důvodem je nespokojenost s cenou nebo se službami pojistitele. Možná jste při nehodě zjistili, že služby pojistitele nejsou dostatečné a rozhodli jste se zvolit pojistitele, který za přívětivou cenu poskytne i doplňkové služby, jako je např. odtah vozidla. Nebo jste zkrátka využili některý ze srovnávačů povinného ručení online a zjistili jste, že cena za zákonné pojištění vašeho vozidla je třeba i o tisíce dražší, než nabízí konkurenční pojišťovna.

Ať je to tak, či onak. Rozhodně máte právo zrušit povinné ručení, a tedy pojistnou smlouvu vypovědět.

Jaký je postup?

Pokud se rozhodnete smlouvu s pojistitelem vypovědět, mějte na paměti, že výpověď musí být podána v písemné formě za dodržení dalších zákonem stanovených postupů. Laicky řečeno – nemůžete vypovědět pojistnou smlouvu, jak se vám zachce, ale jen v určitých situacích.

Výpověď ke konci pojistného období

Prvním z nich je konec pojistného období. To bývá sjednáváno zpravidla na jeden rok. Jste to však vy, kdo si tento okamžik musí pohlídat, jelikož pojistné smlouvy se automaticky prolongují. Nechcete-li využívat služeb pojistitele i další rok, je třeba v tomto období smlouvu vypovědět, a to nejpozději šest týdnů před koncem pojistného období.

Výpověď z důvodu změny vlastníka nebo likvidace vozidla

Tento důvod patří mezi obvyklé důvody. K prodeji a likvidaci vozidel dochází denně, proto jsou pojišťovny na tyto důvody zvyklé. Avšak musíte vědět, že kromě výpovědi je třeba zaslat i další přílohy. U prodeje vozidla je to kopie smlouvy o koupi vozidla a v případě likvidace jde o záznam o trvalém nebo dočasném vyřazení vozidla z evidence.

Výpověď dohodou

Dalším způsobem je výpověď pojistné smlouvy dohodou. Na to však moc nespoléhejte, jelikož jde spíše o dobrou vůli pojišťovny, protože právě na ní záleží, zda k dohodě dojde. Jelikož by pojišťovna tímto způsobem přišla o klienta a tím pádem i o peníze, dochází k výpovědi dohodou jen zřídka. Moc tedy s tímto způsobem zrušení povinného ručení nepočítejte.

Zrušení do dvou měsíců od uzavření

Velice jednoduchý způsob zrušení – lze vypovědět i bez udání důvodu.

Zrušení do tří měsíců od pojistné události

Tento důvod výpovědi použijete v případě, že jste s plněním či jinými službami pojišťovny nebyli spokojeni.

Zrušení povinného ručení nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Doufáme tedy, že vám tento článek pomohl.

 

Top