Chiptuning - přepněte si auto na vyšší výkon

Chiptuning – přepněte si auto na vyšší výkon

Chiptuning není taková novinka, jak by se mohlo zdát. Palubními počítači jsou auta osazována zhruba od sedmdesátých let minulého století a s chiptuningem se začalo experimentovat o nějakých deset let později. Jak chiptuning funguje a na co si dát pozor?

Mozek auta – ECU

ECU, neboli Electronic Control Unit je řídící jednotka auta, která se spouští hned při nastartování. V ten moment díky senzorům začíná sledovat všechno, co sledovat může (otáčky, teplotu, rychlost, …). Tato data ECU vyhodnocuje a na jejich základě reguluje procesy v motoru – rychlost startování, zrychlování (u turbo motorů), řazení, vstřikování paliva a další. Tato data se v rámci chiptuningu mění a přizpůsobují tak, aby se z auta vytáhlo prostě maximum.

Přenastavujeme si auto

Chiptuning (počeštěně někdy čipování) neznamená pájení nebo složité mechanické úpravy. Většinou jde pouze o update (ladění) nebo úpravu softwaru uvnitř auta. Ten je možné ladit skrze autodiagnostiku OBD (On Board Diagnostics) – rozhraní, které vám dovolí „komunikovat“ s vozem. Pak už je na softwaru a hlavně na vás, které parametry vašeho auta „poladíte“.

Podkalibrované vozy

Proč vlastně výrobce neprovádí tyto výkon zlepšující úpravy sám? Aby mohl garantovat spotřebu a celkový stav auta po dobu, která je stanovená, nastavuje ECU jednotku tak, aby auto tak trochu brzdila. Chiptuningem je možné „odemknout“ některé možnosti a využít plný potenciál auta (při správném přečipování se zvýší výkon auta až o neskutečných 20%).

Nevýhody chiptuningu

Se zvýšením výkonu logicky dochází ke zvýšení spotřeby. Může se také snížit životnost některých částí vozu – např. spojky. Vlivem zvýšení točivého momentu může začít prokluzovat. Dále převodovka, která byla dimenzována na jiný výkon, bude logicky dříve opotřebená. Pro přečipované auto se také doporučuje tankovat vysokooktanový benzín, abychom se vyhnuli problémům s motorem.
Je dobré mít neustále na paměti, že si nehrajete s mobilem, ale s automobilem. Každá chyba může mít katastrofální následky a špatně seřízená ECU jednotka může snížit výkon a dokonce i zničit motor. Na druhou stranu ze svého čtyřkolového miláčka můžete dostat o pětinu vyšší výkon – a to není malé číslo.

Top