Chcete přežít zimní řízení? S trochou snahy to jde

Chcete přežít zimní řízení? S trochou snahy to jde

Se zimou se podmínky pro řízení auta výrazně zhoršují. Špatné počasí, tma, do toho spěch kolem Vánoc a mnoho dalšího. Výsledkem pak bývají nehody a zácpy, které situaci jen zhoršují. Stačí přitom poměrně málo a pravděpodobnost nějakého problému se dá výrazně snížit. Chce to jen trochu snahy a přemýšlení.

Většina řidičů se asi shodne na tom, že v zimě se jim jezdí hůře, než v letních měsících. Ráno rozmrazit ten kus ledu, který byl ještě večer auto, po cestě do práce přetrpět tmu a pršení nebo sněžení, k večeru cestou domů totéž. Do toho občas špatně či dokonce vůbec ošetřené silnice a třešničku na dortu představují zástupy těch, kteří by od listopadu do dubna raději vůbec neměli sedat za volant. V některých případech spíše nikdy.

O situace, kdy člověku doslova tečou nervy, nebývá v zimě nouze. Řadu starostí si přitom lze ušetřit trochou snahy a kapkou předvídavosti. Na následujících řádcích jsme sepsali pár bodů, které vám mohou zachránit nejen duševní zdraví, ale i peníze za pomačkané plechy. Stoprocentně spolehlivé samozřejmě nejsou, z našich zkušeností však víme, že fungují poměrně dobře.

Předletová příprava

Pořádně připravené auto je v zimě naprostý základ. Dobré zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 milimetry – ta je daná zákonem, nabitá a zkontrolovaná baterie, chladicí kapalina s dostatečně nízkým bodem tuhnutí a zimní směs v ostřikovači jsou to, bez čeho se zkrátka neobejdete. Ujistěte se, že máte v autě také škrabku na okna, dostávat po ránu námrazu ze skel například kreditkou není to nejlepší. Pomoci mohou i rozmrazovače oken ve spreji. Pokud máte na podlaze klasické koberečky, vyměňte je za gumové rohože, které se snáze suší. Když si do auta například na výletě do hor přinesete na botách sníh, stačí je vylít a otřít hadrem. Uvnitř se pak netvoří tolik vlhkosti a nemlží se vám tak snadno okna.

Jak se to auto vlastně chová?

Překvapení je jedna z nejhorších věcí, které vás mohou při řízení potkat, a to nejen v zimě. Proto si najděte nějaké místo, kde si můžete v klidu a relativním bezpečí zkusit, jak se auto začne chovat například při smyku. Ideální jsou například velká parkoviště u továren či sportovních center, která bývají přes víkend prázdná. Počkejte, až plocha zapadá sněhem a zkuste si například prudce zabrzdit či znenadání rychle stočit volant do strany. K tomu vám stačí i poměrně malá rychlost, například „dvacítka“, rozhodně se nerozjíždějte moc. Sledujte, jak „ochotně“ jde auto do smyku, kdy spíná ABS a jak reagují další jízdní asistenty. Nemusíme snad připomínat, že vše dělejte opatrně a tak, abyste zbytečně neohrozili lidi kolem sebe.

Časová rezerva je nutnost

Že v létě stíháte cestu za příbuznými na druhý konec republiky za tři hodinky? Fajn, ale spoléhat se na něco takového v lednu je trochu hazard. Silnice, kterou z léta znáte jako širokou, suchou a zcela bezpečnou, se může v zimním období proměnit k nepoznání. Nemáme na mysli jen prohrnutí či posolení během sněžení, plány vám mohou zhatit i výmoly, které se na našich cestách bohužel v zimě objevují se železnou pravidelností. Počítejte tedy s tím, že cesta může být sjízdná hůře, než obvykle, a buď vyjeďte dřív, nebo se ve vašem cíli ohlaste na pozdější čas. Nezapomeňte si občas udělat přestávku.

Používejte hlavu

Tento bod poměrně úzce souvisí s předchozím odstavcem. Psali jsme to už mockrát a píšeme to znova. Jestli by řidič měl někdy používat všechny mozkové závity, pak je to teď. Že máte auto plné elektronických pomocníků a v případě nouze airbagů je sice fajn, ale ten hlavní článek řetězu je pořád ještě mezi volantem a pedály. Pamatujte, že tam, kde je v létě bezpečná třeba „stovka“, může být najednou „padesátka“ moc. Kde jste před půl rokem zastavili doslova na pětníku, můžete teď dobruslit podstatně dál a třeba i s tragickými následky. Mějte také na paměti, že zatímco u vás ve městě nemusí být po sněhu ani památky, na horách, kam míříte na dovolenou, ho může být půldruhého metru. Krčit rameny v zasněženém kopci u zapadlého auta a myslet na to, že ty řetězy jste možná vzít měli, je docela trapné. A takto bychom mohli pokračovat dále…

Buďte tolerantní

Hlavně během Vánoc se na silnicích opět budou objevovat takzvaní sváteční řidiči, byť asi ne v takové míře jako o dušičkách. Počítejte s tím, že řada z nich mnoho týdnů za volantem neseděla a z provozu bude řádně vynervovaná. Ale nejen z této strany může přijít chyba. Roztěkaný manžel, který i přes několikeré upozornění zapomněl koupit stromeček a nyní pro něj spěchá přes půl města, řidič doručovací služby, který už tři týdny pořádně nespal a za volantem svojí dodávky prakticky bydlí, nebo puberťák s pizzou, který si na poslední chvíli vydělává na dárky. Až vám některý z nich zkříží cestu, zkuste tentokrát netroubit, nerozhazovat rukama a i světelnou houkačku nechte být. Nemá to smysl. Třeba o pár kilometrů dále potkáte někoho, kdo odpustí zase vám, že jste mu na parkovišti u nákupního centra nedali přednost zprava.

Top