Auto jako z myčky každý den s nanotechnologií

Auto jako z myčky každý den s nanotechnologií

Znáte to, vyjedete z myčky a hned narazíte na tu nejhlubší kaluž na silnici. A aby toho nebylo dost – večer začne pršet a z odraženého kamínku máte na dveřích šrám. Vůz vypadá jako po jízdě na tankodromu a vy musíte do myčky znova. Nebo ne?

Nanotechnologie

Pokud se chcete všem těmto problémům vyhnout, stačí pokrýt auto neviditelnou vrstvou na bázi fluorových polymerů, která odpuzuje vodu a má samočistící efekt. Speciální nanostruktura se při povrchových úpravách využívá již poměrně dlouho – můžeme znát z voděodolného materiálu Goretex, který se využívá u trekových bot nebo speciálního oblečení.

Už žádný prach!

Nemáte auto v garáži a parkujete na ulici? Pak určitě oceníte skutečnost, že díky polymerové vrstvě se na voze nebudou usazovat částečky prachu. Veškeré další znečištění díky této vrstvě snadno a rychle vyčistíte.

Proč nanotechnologii?

Molekuly vody se nespojí, díky čemuž voda ihned odtéká z kapoty nebo předního skla. Námraza (opět díky stejnému efektu) nevzniká, takže konec ranního seškrabávání ledu ze skel. Jak to celé funguje můžete vidět na videu níže:

Nanotechnologie a zdraví

V poslední době se začíná mluvit o zdravotních a také ekologických rizicích, které jsou s nanotechnologiemi spojeny. Podle vědců nanočástice snadno pronikají do lidského těla a jsou biologicky aktivnější. U nanočástic stříbra s průměrem 30 nanometrů se ukazuje, že by se mohly hromadit v tkáních a způsobovat živočichům zdravotní komplikace. Schopnost dlouhodobě přetrvávat v životním prostředí je také zdviženým prstem pro ekology.

Top