Tweel - pneumatika, kterou nepíchnete

Tweel – pneumatika, kterou nepíchnete

Pneumatiky s označením Tweel (z anglických slov tirea wheel) nejsou plněné vzduchem! Revoluční novinka od firmy Michelin se v blízké budoucnosti možná postará o to, že s sebou již nebudeme vozit rezervu. Úvodním obrázkem jsme vás trochu mystifikovali – žádný pěkný obrázek k Tweelu prostě není.

Je to vlastně pneumatika?

Ano i ne, slovo pneumatika pochází z řeckého slova pneuma, což znamená vzduch. A právě ten u „pneumatik“ Tweel chybí. Jedná se totiž o disk vyplněný sítí paprsků z polyuretanu, skrze který je vidět. Celý disk je pak obalen tenkou gumovou vrstvou, jakýmsi potahem.

Vlastnosti pneumatik Tweel

Ačkoliv to tak možná z fotky nevypadá, ale Tweel zvyšuje ovladatelnost vozu (podle Michelinu až 5x). Struktura paprsků je v disku rozvržena tak, aby byla umožněna deformace jen v podélném směru, vůči příčným deformacím je naopak velice odolný. Tweel také prý snižuje valivý odpor o 5% oproti klasické pneumatice, což znamená 1% úspory paliva. Bohužel, nic není bez chyb – pneumatiky jsou řádově hlučnější než ty klasické a také více přenášejí nerovnosti na vozovce. Posádka si pak vevnitř auta trochu zaskáče.

Estetika pneumatik Tweel

Popravdě to moc hezky nevypadá – to musíte uznat. Nicméně Tweel se stále ještě testuje a vypadá to, že nejprve se budou používat pro vozy s omezenou rychlostí a nízkou provozní rychlostí (například vozy hromadné dopravy, vojenské transportní vozy, vozy taxislužby, invalidní vozíky, atd.).

Top